EXPROOF TESİSATÇI EĞİTİMİ

Kategori: Genel | 0

OSİAD Akademi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi işbirliğinde düzenlenen Exproof Tesisatçı Eğitimi, Elektrik Yük. Müh.  M. Kemal SARI tarafından 01 Kasım 2018 Perşembe günü OSİAD Akademi Eğitim Salonu’nda yapılacaktır.

1 (bir) gün sürecek eğitim sonrasında katılımcılara Katılım Belgesi verilecek olup, eğitimin içeriği ve eğitmene ilişkin bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Bilgilerinizi ve katılımlarınızı rica ederiz.

EXPROOF TESİSATÇI EĞİTİMİ

*Bu eğitim OSİAD Akademi ile TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Ortak Etkinliğidir.

EĞİTİMİN AMACI

Piyasada USTA, TESİSATÇI veya ELEKTRİK TESİSATÇISI adı altında çalışan ve exproof ortamı (patlayıcı ortamı) bulunan iş yerlerine mekanik ve elektrik tesisat döşeyen düzinelerce belki yüzlerce çalışan mevcuttur. Bu çalışanların çoğu exproof (patlayıcı ortam) konusunun teorik temellerini bilmemektedir. Bir yerlerde gördüklerine bakarak bir nevi ezbere tesisat kurmaktadırlar. Bu meslek erbabının bilgilendirilmesinde kamu adına yarar görülmektedir. Böylece çalışan neyi niçin yaptığını bilecek, kalite ve güvenlik artacaktır.

Sanayinin hangi kollarında ve hangi işlerde exproof (alevsızmaz) tesisata ihtiyaç duyulmaktadır?

1)    Kimya sanayinin tamamında ihtiyaç duyulmaktadır. Ankara kimyasal üretiminde fazla ileri değil ise de az da olsa exproof tesisattan anlayan elemana ihtiyaç vardır. Kimya sanayinin bir kolu olan ilaç sektöründe de aynı şekilde expoof tesisat kullanılmaktadır.

2)    Alkolle işlem yapan kolonya, parfüm, kozmetik sektöründe exproof alet kullanılan bölümler mevcuttur.

3)    Patlayıcı ve piroteknik malzeme üreten, işlem yapan veya depolayan sektörün tamamında exproof teçhizat kullanılmaktadır. Bu kalemde MKE, Barutsan, Roketsan, Tai, Tubitak sage gibi savunma sanayiinde de exproof teçhizata ihtiyacı yüksektir.

4)    Petrol işleyen, depolayan ve dağıtan kuruluşların tamamı aynı şekilde exproof alet kullanmaktadır. Kırıkkale Rafineri ve civarındaki dağıtım terminalleri, benzin istasyonları ve benzin pompa imalatçıları gibi.

5)    LPG dolum ve dağıtım istasyonlarının tamamı exproof aletlerle donatılmış durumdadır. Sarayköy ve civarındaki gaz dolum ve üretim şirketlerinin tamamında exproof teçhizat kullanılmaktadır.

6)    Metal işleyen iş yerlerinin sprey ve toz boya hanelerinde de exproof teçhizata ihtiyaç duyulmaktadır. BOYAHANE hemen her atölyede, otomobil servislerinde ve benzeri iş yerlerinde mevcuttur. Çok yaygın olan boyahaneler bilgisizlik nedeni ile riskli durumdadırlar.

Yukarıda saydığımız kuruluşların çoğu dışarıdan taşeronluk hizmeti satın almaktadır. Burada adını bilmediğimiz düzinelerce belki yüzlerce küçük şahıs şirketleri mevcut olup, işi kaçırmamak adına “expoof teçhizatı yapamam, hiç yapmadım, bilemiyorum” dememekte bir nevi işin üzerine dalmaktadırlar. Bu işler büyük kuruluşlarda kontrol mühendislerinin dürtmesi ve ikazı ile yürümekte, küçük şirketler de ise konuyu bilen olmadığı için tesisatçının ezbere yaptığı ile kalmaktadır. Hatalar ne zaman ortaya çıkmaktadır? Ne zaman devletin müfettişi gelir kapıya dayanırsa. Bizce işler olması gereken gibi yapılmalı “devletin kapıya dayanması beklenmemelidir. Bu bakımdan verilecek eğitimin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Eğer bu küçük şahıs şirketlerine ulaşılabilir, burada çalışanlar konu hakkında teorik ve olduğunca pratik olarak eğitilir ise bizce sanayiye ve küçük müteşebbislere büyük yararı olacaktır.

HEDEF KİTLE: Sanayide exproof teçhizat kuran kişiler ile exproof tesisatı olan şirketlerde çalışanlarıdır. Katılımcılardan herhangi bir mesleki bilgi ve tahsil derecesi aranmamaktadır.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

Eğitim şimdilik bir günlük planlanmıştır. Katılımcı istek ve sayısına göre eğitim süre ve içeriği değiştirilebilir. Eğitimin içeriği STANDARTLARA ve YÖNETMELİKLERE göre exproof tesisatın nasıl olması üzerine odaklanmaktadır.

EĞİTİM ÜCRETİ:
OSİAD ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube üyeleri için: 150,00 TL (KDV Dahil)
Genel Katılım sağlayacak Firmalar için ise 175,00 TL  (KDV Dahil)

Katılımcılara verilecek eğitim notları, öğle yemeği ve ikramlar belirtilen ücrete dâhildir.

Eğitim ücretlerinin aşağıda belirtilen hesabımıza ödemesi gerçekleştikten sonra kayıt işlemi tamamlanacaktır.

OSİAD HESAP BİLGİLERİ

OSİAD İKTİSADİ İŞLETMESİ
İŞ BANKASI OSTİM ŞUBESİ
HESAP NO TR56 0006 4000 0014 2590 340398

Eğitmen: Elektrik Yük. Müh.  M. Kemal SARI

Eğitmen Exproof isimli kitabın yazarıdır. Sanayide ve Elektrik Mühendisleri Odasında konu ile ilgili eğitimler vermektedir. Sanayide exproof tesisat denetimi yapmakta ve PKD (patlamadan korunma dokümanı) hazırlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir